Widzew Łódź wraca do ekstraklasy!

22.05.2022 (15:22) | Karol Bugajski | skomentuj (0)

W ostatniej kolejce sezonu zasadniczego I ligi poznaliśmy drugiego beniaminka ekstraklasy. Po Miedzi Legnica z powrotu w szeregi najlepszych drużyn w kraju może cieszyć się czterokrotny mistrz Polski.

Widzew Łódź powrót do ekstraklasy po ośmioletniej przerwie przypieczętował niedzielnym zwycięstwem 2:1 z Podbeskidziem Bielsko-Biała na własnym stadionie. Drużyna prowadzona przez Janusza Niedźwiedzia do samego końca była naciskana w tabeli przez Arkę Gdynia, w 34. kolejce obroniła jednak jednopunktową przewagę i ma awans bez oczekiwania na baraże. Trzy kolejki temu pierwszym beniaminkiem nowego sezonu ekstraklasy okazała się Miedź Legnica, która z awansu cieszyła się po wygranych derbach Dolnego Śląska z Chrobrym (1:0), a także dzięki późniejszej porażce Arki Gdynia w Rzeszowie, o czym więcej pisaliśmy TUTAJ. W ostatnim meczu w najwyższej klasie rozgrywkowej, Widzew w maju 2014 roku wygrał walkowerem na stadionie Zagłębia Lubin (przed przerwaniem meczu na tablicy był wynik 3:3).

Po spadku z ekstraklasy losy Widzewa były wyjątkowo burzliwe – drużyna musiała wyprowadzić się z przebudowywanego stadionu i pogrążyła się w kłopotach organizacyjno-finansowych, przez co do sezonu 2015/2016 przystąpiła już w IV lidze. Proces odbudowy klubu z Alei Piłsudskiego postępował jednak bardzo systematycznie, co owocowało kolejnymi awansami, a ten niedzielny oznacza opuszczenie zaplecza ekstraklasy po dwóch latach gry. W międzyczasie Widzew grał ze Śląskiem w Pucharze Polski – we wrześniu 2019 roku drugoligowiec prowadzony przez Marcina Kaczmarka ograł zielono-biało-czerwonych 2:0 po dwóch bramkach Marcina Robaka. Później na stadion czterokrotnego mistrza kraju w ramach pucharowych rozgrywek przyjeżdżały jeszcze między innymi Legia Warszawa czy Wisła Kraków, to wszystko było jednak tylko namiastką ekstraklasy, która wróci na Aleję Piłsudskiego już od połowy lipca.

Ostatniego beniaminka ekstraklasy wyłonią baraże, które zostały zaplanowane na najbliższy tydzień. W czwartkowych półfinałach Korona Kielce zagra z Odrą Opole, a Arka Gdynia z Chrobrym Głogów, zaś finał odbędzie się w niedzielę.