Beniaminek z bogatą historią (SYLWETKA RYWALA)

05.08.2022 (20:00) | Karol Bugajski | skomentuj (0)

Polonia Warszawa to beniaminek II ligi, który po starcie sezonu co prawda zamyka tabelę, jednak jego aspiracje są o wiele wyższe. Przedstawiamy bogatą i długą historię najstarszego warszawskiego klubu piłkarskiego.

W niedzielnym meczu 4. kolejki II ligi Śląsk II Wrocław podejmie Polonię Warszawa. Zespół z Konwiktorskiej niezbyt dobrze wszedł w nowy sezon przegrywając z Pogonią Siedlce 1:2 i remisując ze Stomilem Olsztyn 1:1. Podczas tego drugiego spotkania doszło do nieprzyjemnej sytuacji, bo wydarzenie zostało zgłoszone przez właścicieli klubu jako impreza masowa na 2500 osób. Kibice byli tym faktem oburzeni, ponieważ w ostatnim meczu ubiegłego sezonu na stadionie przy ulicy Konwiktorskiej nie było wolnego miejsca. Mimo tego w Warszawie nikt jednak nie przygotował się, że na pierwszym meczu nowych rozgrywek może być podobnie. W odpowiedzi na falę krytyki klub postanowił odpowiedzieć komunikatem.

- Chcielibyśmy podkreślić, że decyzja podyktowana ona była dbałością o bezpieczeństwo naszych kibiców oraz wymaganiami prawnymi, które nakładają na Klub konieczność zgłaszania przewidywanej liczby kibiców 5 dni przed danym spotkaniem. Był to dla nas pierwszy mecz w wyższej lidze i pierwsze domowe spotkanie sezonu – niestety źle oszacowaliśmy liczbę kibiców, którzy będą zainteresowani zakupem biletu na mecz. Dodatkowo, nie poinformowaliśmy o ograniczeniach z dostępnymi miejscami na to wydarzenie – za te błędy serdecznie przepraszamy, w szczególności tych kibiców, którzy przybyli na miejsce, a nie weszli na stadion

- mogliśmy przeczytać.

CHARAKTERYSTYCZNE STROJE

Polonia Warszawa zrodziła się pod nazwą Warszawskie Koło Sportowe, którego zadaniem było scalenie wszystkich warszawskich szkolnych zespołów piłkarskich i stworzenie jednego silnego klubu piłkarskiego. Polonia, czyli z języka łacińskiego Polska, swój pierwszy nieoficjalny mecz 19 listopada 1911 rozegrała na Agrykoli z Koroną Warszawa (3:4), jednak oficjalna data założenia klubu to maj 1912 roku. Polonię często nazywa się Czarnymi Koszulami, ponieważ właśnie w takich charakterystycznych strojach występuje od samego początku swojego istnienia. Jednym z założycieli klubu, jej pierwszym kapitanem i prezesem był Tadeusz Gebethner, a pierwsze derby Warszawy pomiędzy Polonią a Legią odbyły się 29 kwietnia 1917 (1:1).  W lipcu tego samego roku Czarne Koszule zmierzyły się zaś z węgierskim Magyar AC, co było ich pierwszym meczem z zespołem zagranicznym.

Pierwszy sezon ekstraklasy w 1921 roku był rozgrywany w grupach poszczególnych regionów, z których lokalni mistrzowie przechodzili do walki o tytuł najlepszego w kraju. Polonia została co prawda mistrzem Warszawy, ale w fazie centralnej nie zdołała powtórzyć sukcesu i zajęła 2. miejsce, za Cracovią. Przez kolejnych pięć lat Czarne Koszule corocznie zostawały mistrzem Warszawy.

(Notka prasowa z tygodnika ilustrowanego "Sport Powszechny" nr 39 opisująca mecz piłkarski pomiędzy Polonią Warszawa a Koroną Warszawa rozegrany 19 listopada 1911 roku)

NAJWIĘKSZE SUKCESY

Polonia pierwsze w historii mistrzostwo Polski w 1946 roku, czyli tuż po zakończeniu II wojny światowej. Czarne Koszule finałowy mecz z AKS Chorzów musiały rozegrać w zrujnowanej przez działania wojenne Warszawie na stadionie Wojska Polskiego (stadionie Legii), ponieważ ich obiekt był w dosłownej rozsypce. Spotkanie zakończyło się wynikiem 3:2 dla Polonii, co ustanowiło ich pierwszym warszawskim, powojennym mistrzem Polski. W 1949 roku władze komunistyczne zainteresowały się Polonią i zmieniły nazwę klubu na Kolejarz Warszawa, a barwy na bordowo-niebieskie. Kolejarz (Polonia) w 1952 roku zdobył Puchar Polski dzięki wygranej z Legią Warszawa 1:0.

Na kolejne mistrzostwo kibice Polonii musieli czekać aż 54 lata, a i przed sezonem 1999/2000 nikt nie stawiał ich w roli faworyta. Zespół prowadzony przez duet Jerzy Engel - Dariusz Wdowczyk zdobył mistrzostwo po raz drugi w swojej blisko dziewięćdziesięcioletniej historii. Będąca na fali Polonia w tym samym roku zdobyła jeszcze Superpuchar i rok później Puchar Polski.

RZĄDY KRÓLA

Polonia w lipcu 2012 roku zmieniła właściciela - ekscentrycznego Józefa Wojciechowskiego zastąpił Ireneusz Króla, a nowym trenerem zespołu został Piotr Stokowiec. Zawirowania właścicielskie trwały prawie przez cały sezon, przez co Stokowiec często musiał posiłkować się zawodnikami z Młodej Ekstraklasy. To nie przeszkodziło jej finiszować na sensacyjnie wysokim 6. miejscu, jednak PZPN nie przyznał klubowi licencji na sezon 2013/2014. Wszystko spowodowane było rządami Króla, który nie płacił piłkarzom, a ci z tego powodu zrywali kontrakty. Właściciel chciał zgłosić zespół do I ligi, ale to się nie udało, a krótko później ogłoszono upadłość klubu. Polonia utrzymała się na piłkarskiej mapie Polski dzięki pomocy swoich kibiców, którzy zarejestrowali nieistniejący wtedy klub do ligi okręgowej, a PZPN pozwolił Polonii grać w IV lidze i tak zaczęła się mozolna odbudowa.

POLONIA TERAZ TO NIE TO, CO KIEDYŚ

Od degradacji minęło już dziewięć lat, a Polonia jest dziś zupełnie inną drużyną. Warszawiacy w ubiegłym sezonie wywalczyli awans do II ligi (jedyny raz na szczeblu centralnym od rozstania z ekstraklasą występowali w sezonie 2016/2017) i chcą się nauczyć gry na trzecim poziomie rozgrywkowym, co wcale nie jest takie proste. Trenerem zespołu jest Rafał Smalec, który w Warszawie pracuje już ponad rok, ma 44 lata i podczas swojej kariery prowadził drużyny z niższych lig. Kapitanem Polonii jest zaś znany z występów w ekstraklasie (poza Polonią także Zagłębie Lubin czy Bruk-Bet Termalica Nieciecza) Łukasz Piątek. Zespół z Warszawy w swoich pierwszych meczach w II lidze miał problem z wykorzystywaniem sytuacji strzeleckich, na dodatek wyglądał słabo w pierwszych połowach. To wtedy ich rywale przejmowali kontrolę oraz obejmowali prowadzenie w meczu.

Dwukrotny mistrz Polski Polonia Warszawa zagra przy Oporowskiej w meczu 4. kolejki II ligi ze Śląskiem II Wrocław w niedzielę o 13:00.