Rada Miasta zdecydowała o sprzedaży akcji Śląska Wrocław

25.05.2023 (23:15) | Marcin Sapuń | skomentuj (0)

W czwartek 25 maja odbyła się sesja Rady Miejskiej Wrocławia. Wśród licznych głosowań, radni podjęli uchwałę dotyczącą sprzedaży większościowego pakietu akcji, których właścicielem od 2016 roku jest gmina Wrocław. To pierwszy punkt, który ma ostatecznie doprowadzić do prywatyzacji klubu. 

15 maja, czyli po meczu z Wisłą Płock (3:1) prezydent Wrocławia Jacek Sutryk zapowiedział na Twitterze, że podczas najbliższej sesji absolutoryjnej Rady Miejskiej Wrocławia przedłoży uchwałę dotyczącą prywatyzacji spółki Śląsk Wrocław.

W czwartek 25 maja miejscy radni przyjęli wyżej wymienioną uchwałę. W głosowaniu udział wzięło 37 radnych, za było 31, przeciw 0, a 6 radnych wstrzymało się od głosu. 

W treści uchwały możemy przeczytać, że gmina Wrocław: 

  • sprzeda co najmniej 51% i nie więcej niż 79,61% udziałów w Śląsku Wrocław; 
  • zachowa co najmniej 20% udziału w kapitale zakładowym Spółki; 
  • dysponować będzie prawem do powoływania jednego członka Rady Nadzorczej Spółki; 
  • będzie mogła odkupić akcje. 

Podczas debaty poprzedzającej głosowanie ujawniono też cenę 100% akcji. To prawie 8,5 mln złotych. Nowy inwestor nie będzie mógł zmienić zarówno nazwy klubu, siedziby ani barw WKS-u. Przyjęta w nocy uchwała to pierwszy krok w kierunku prywatyzacji Śląska. Teraz władze Wrocławia przystąpią do publicznego przetargu na sprzedaż większościowego pakietu akcji, a następnie negocjacji. Kilka dni temu pisaliśmy, że jednym z zainteresowanych podmiotów może być fundusz ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, o którym więcej pisaliśmy TUTAJ