Co dalej z przepisem o młodzieżowcu?

23.05.2024 (12:00) | Karol Tyniec | skomentuj (0)

Według informacji portalu Meczyki zarząd PZPN podjął decyzje w sprawie kontrowersyjnego przepisu o młodzieżowcu. Jeśli doniesienia meczyków okażą się trafne przepis będzie dalej ,obowiązywał w niezmienionej formie.  

Przypomnijmy, przepis o młodzieżowcu został wprowadzony po to, aby wymóc na klubach dawanie szans młodym piłkarzom z Polski. Zgodnie z tymi regulacjami piłkarze mający taki status (w obecnym sezonie to zawodnicy urodzeni po 1 stycznia 2002 roku) muszą rozegrać minimum 3000 minut w meczach swoich klubów. Jeśli klub nie wypełni tego limitu, jest obciążany karami finansowymi. W obecnym sezonie Śląskowi Wrocław brakuje 23 minut, aby wypełnić ten limit, Jeśli nie zostanie, on wypełniony klubowi będzie, grozić 500 000 tys. złotych kary. 

Młodzieżowcy w Śląsku

W obecnym sezonie najważniejszym młodzieżowcem wrocławian był Łukasz Bejger, który rozegrał jak na razie 2581 minut, czyli większość z wymaganych 3000. Niestety, od następnego sezonu Bejger traci już status młodzieżowca i trud wypełniania limitu będzie musiał spocząć na barkach innego zawodnika. Patrząc, na obecny skład Śląska i dużą liczbę młodzieżowców można iść w kierunku tezy, że  trud wykonania normy minut spocznie na barkach wielu zawodników. Największą uwagę powinniśmy zwrócić na Tommaso Guercio (ur. 2005), ponieważ zawodnik ten może wykorzystać w przyszłym sezonie fakt, że niektórzy obrońcy mogą opuścić klub  i dzięki temu może dostać okazję na regularną grę w pierwszym składzie. Co ciekawe Guercio w obecnym sezonie był najmłodszym piłkarzem trójkolorowych, który dostał szansę na grę w pierwszym składzie w meczu Ekstraklasy. Innym młodzieżowcem, na którego również warto, zwrócić uwagę jest Adrian Bukowski (ur. 2003)Bukowski został wypożyczony we wrześniu tamtego roku do pierwszoligowej Stali Rzeszów. Jak na razie zanotował, tam 24 występy we wszystkich rozgrywkach  a jego klub pewnie utrzymał się w pierwszej lidze. Od następnego sezonu Bukowski wraca już do Wrocławia i będzie do dyspozycji Trenera Magiery. Z zawodników z Akademii w nadchodzącej kampanii na pewno na więcej występów będą mogli liczyć tacy zawodnicy jak Krzysztof Kurowski (ur.2006), który miał okazję zadebiutować w meczu z Ruchem czy Jakub Jezierski (ur. 2004), który dzięki dobrej grze w rezerwach awansował do pierwszego składu. Wyżej wymienni zawodnicy według mnie będą mieli największy wpływ na wypełnienie limitu w przyszłym sezonie, lecz musimy pamiętać, że dokładną wiedzę na temat najważniejszych młodzieżowców dostaniemy na początku nowego sezonu.